Pokretanje postupka inicijalne akreditacija studija
Sukladno čl. 9. st. 3. Zakona o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti (NN 151/22) inicijalna akreditacija studija postupak je vanjskog vrednovanja kvalitete studija koji se provodi u slučaju:
- Uvođenja novog studija na visokom učilištu
- Izmjene sunositelja združenog studija
- Izmjene mjesta izvođenja studija
- Izmjene jezika izvođenja studija
- Izmjene stručnog ili akademskog naziva ili akademskog stupnja koji se stječe završetkom studija
- Izmjene načina izvođenja studija
- Izmjene veće od jedne trećine ishoda učenja koji se stječu završetkom modula studija ili studija
U postupku inicijalne akreditacije studija ocjenjuje se usklađenost studija s nacionalnim zakonskim kriterijima, nacionalnim i međunarodnim standardima te trendovima u cilju unapređenja kvalitete studija i studiranja, i to davanjem preporuka za unapređenje kvalitete.
Inicijalna akreditacija studija primjenjuje se kod svih vrsta i razina studija, bez obzira na to izvodi Ii se studij samostalno iii zajednički s drugom institucijom, na hrvatskom ili stranom jeziku, na klasičan način, online ili hibridno, u sjedištu visokog učilišta ili izvan sjedišta.
U postupku inicijalne akreditacije studija primjenjuju se Standardi kvalitete u postupku inicijalne akreditacije studija. Standardi kvalitete sadrže elemente i indikatore kvalitete koji uključuju i ispunjavanje uvjeta propisanih Zakonom.
Prilikom osmišljavanja i predlaganja novih studijskih programa potrebno je:
- promišljati o njihovoj usklađenosti s misijom, vizijom i strateškim ciljevima Sveučilišta, potrebama okruženja u kojem će se programi izvoditi, i raspoloživim kapacitetima za njegovo izvođenje,
- izraditi studiju o opravdanosti izvođenja studijskoga programa u skladu sa strateškim dokumentom Mreže visokih učilišta i studijskih programa u Republici Hrvatskoj
- uskladiti program sa Zakonom o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru
- osigurati usporedivost navedenih programa s programima koji se nude u bližem i daljnjem okruženju, uzimajući u obzirom preporuke brojnih zainteresiranih strana,
- u njegovo stvaranje uključiti sve koji će ga izvoditi i podupirati, ali i sve ostale koji u njemu imaju interese.
U svrhu formaliziranja cjelokupnog procesa pri Sveučilištu, izrađen je Pravilnik o vrjednovanju obrazovnih programa Sveučilišta kojim se definira procedura pri izradi novih studijskih programa i izmjeni/dopuni postojećih.
- VOP1- Prijedlog studijskog programa
- VOP2- Elaborat studijskog programa
- Pokrivenost studija
- Obrazac zahtjeva za inicijalnu akreditaciju studija
- VOP3.1. - Recenzija studijskog programa
- VOP3.2. - Study programme review
- VOP4 - Izmjene i dopune studijskog programa
- VOP5 - Prijedlog programa cjeloživotnog obrazovanja
- VOP6 - Elaborat programa cjeloživotnog obrazovanja
- VOP7 - Financijska analiza